Terapia online

Bagatelizowanie problemu i wszelkie próby umniejszania jego rangi najczęściej prowadzą do jego eskalacji, niźli do pożądanej reakcji przeciwnej. W szczególności jeśli problem jest natury psychologicznej. Specyfika niektórych problemów wymaga kontaktu ze specjalistą. Co zrobić, jeśli nasze miejsce zamieszkania i możliwości czasowe nie pozwalają nam na regularne spotkania z psychologiem lub psychoterapeutą? Co jeśli, najzwyczajniej w świecie, czujemy obawę przed osobistym spotkaniem i mówieniem twarzą w twarz o swoich intymnych przeżyciach? Odpowiedzią na te pytania jest stosunkowo nowa forma pomocy wykorzystująca zasoby internetu – Terapia Online.

Terapia Online – czym jest i do kogo jest skierowana?

Terapia Online powstała z myślą o osobach, które mają utrudniony dostęp do psychologa lub psychoterapeuty stacjonarnego bądź też mają problem z otwarciem podczas spotkań twarzą w twarz. Powodów chęci skorzystania ze zdalnej pomocy specjalisty może być wiele: mieszkanie lub przebywanie za granicami Polski (gdzie kontakt z terapeutą w obcym języku nie daje wystarczającej swobody w mówieniu o swoich przeżyciach i emocjach, a psychoterapia w języku polskim najczęściej nie jest prowadzona), trudności z poruszaniem się (osoby z niepełnosprawnością) lub przemieszczaniem się (sprawowanie opieki nad dziećmi), mieszkanie w miejscowości z utrudnionym dostępem do specjalisty z dziedziny (co wiąże się z dużymi nakładami czasowymi poświęconymi zarówno na umówienie pierwszej konsultacji, jak i na regularne dojazdy), cenienie sobie prywatności, konieczność natychmiastowej pomocy lub wsparcia (interwencja kryzysowa) i wiele innych.

Terapia Online możliwa jest dzięki współczesnym szybkim łączom i technologii takiej jak Skype. Ma ona formę rozmowy prowadzonej przez komputer, tablet, smartfon, najczęściej z wykorzystaniem kamery internetowej. Ważne, by na czas sesji wygospodarować sobie odpowiedni czas i miejsce, w którym nikt nie zakłóci nam spokoju, a my będziemy czuć się komfortowo i bezpiecznie.

Cele

Głównym celem Terapii Online jest dotarcie do jak największej ilości osób potrzebujących pomocy i wsparcia. Specjaliści prowadząc poradnictwo czy psychoterapię online pracują w dokładnie ten sam sposób, co w gabinecie. Podczas sesji online dyskutuje się nie tylko o problemach, trudnościach czy zaburzeniach i chorobach psychicznych. Wiele osób w ramach tzw. „higieny zdrowia psychicznego” omawia swoje bieżące sprawy, a dialog z drugim człowiekiem pozwala im na spojrzenie na niektóre kwestie z innej perspektywy – na przykład w mniej gniewny lub wywołujący mniej napięcia sposób. Kontaktując się z psychologiem można również dowiedzieć się, jakie strategie radzenia sobie z problemami stosują w takich sytuacjach inni ludzie i jakie to daje rezultaty. Pozwala to zaoszczędzić czas oraz energię (które mogłyby zostać wykorzystane na bezowocne próby) i przejść od razu do konstruktywnych rozwiązań bieżących życiowych dylematów.

Przebieg

Konsultacje wstępne

(1-3 rozmów) na podstawie których specjalista zapoznaje się z problemem i ustala z klientem zasady współpracy. Jest to również etap, podczas którego psychoterapeuta weryfikuje, czy forma pomocy online jest tą „najodpowiedniejszą” dla osoby zgłaszającej się – dobro klienta jest bowiem celem nadrzędnym każdej psychoterapii przekładającym się również na efektywność wszelkich oddziaływań terapeutycznych.

Sesje właściwe

Ich czas, miejsce i zasady odpłatności ustalane są podczas konsultacji wstępnych. Zarówno ich ilość (w tygodniu), jak i czas trwania całego procesu terapeutycznego ustalane są indywidualnie z każdym klientem. Czas pojedynczej sesji wynosi 50 minut.

Jak przygotować się do Terapii Online?

Wybór miejsca

Najistotniejszym elementem jest wybór odpowiedniego miejsca – ważne by była to przestrzeń dająca możliwość swobodnej, nieskrępowanej
i szczerej rozmowy;

Odpowiednia atmosfera

Kolejnym istotnym punktem są sprzyjające warunki rozmowy – względna cisza i skupienie na wykonywanej czynności, czyli uczestnictwie w sesji terapeutycznej (podczas rozmowy NIE korzystamy z komputera w celu odpisania na wiadomości czy przeglądania stron internetowych);

Nastawienie

Warto potraktować tę rozmowę, jakby to była rozmowa twarzą w twarz (czyli w tym czasie nie jemy, nie pijemy, nie odbieramy telefonów i nie rozmawiamy z innymi członkami rodziny lub współlokatorami);

Przygotowanie przed sesją

Przed rozmową można przygotować sobie tematy ważne, które chciałoby się poruszyć w trakcie sesji. Dla terapeuty mogą okazać się przydatne wszelkie informacje dotyczące: wcześniejszych pisemnych opinii od psychologa, psychiatry i innych specjalistów, nazwy przyjmowanych leków (obecnie i w przeszłości) i tym podobne.

Gdzie znaleźć?

Jeżeli chcesz umówić się na Terapię Uzależnień Online, zadzwoń lub napisz na kontakt@ktm.pl, a następnie po ustaleniu terminu rozmowy dokonaj płatności online, ….. Dopiero gdy na konto wpłynie należność, możemy odbyć umówioną rozmowę.

Zapraszamy do kontaktu

kontakt@krakowskietowarzystwomedyczne.pl