Uzależnienie
od hazardu

Pojęcie „hazard” odnosi się, najprościej ujmując, do czynności grania, w której motywatorem do kontynuowania działania jest bardzo silny czynnik – możliwość wygrania pieniędzy. Gra, sama w sobie, jest niejako naturalną dziedziną aktywności człowieka, która pozwala na swobodę, łatwość ruchu, uzyskiwanie przyjemności, ale wymaga jednocześnie zaangażowania, wysiłku i zasobów czasowych. Warto zwrócić uwagę, iż w związku z tym hazard jest atrakcyjny dla wszystkich dorosłych ludzi, którzy posiadają zdolność wyobrażania sobie potencjalnych bogactw zdobytych dzięki losowi i przy niewielkim wkładzie początkowym. Pytanie zatem brzmi: kiedy granie w gry hazardowe zaczyna przybierać formę patologiczną i staje się realnym problemem?

Istnieją różne klasyfikacje hazardu. Można wyróżnić: hazard rekreacyjny (stanowiący rozrywkę i formę spędzania wolnego czasu), hazard ryzykowny (gdy negatywne skutki grania są jeszcze na tyle małe, że gracz jest w stanie sam się z nimi uporać), hazard problemowy (gdy pojawiają się już poważniejsze, negatywne konsekwencje grania) i hazard patologiczny (będący uzależnieniem z wszelkimi jego konsekwencjami).

TEST DIAGNOZOWANIA
PROBLEMATYCZNEGO UPRAWIANIA HAZARDU

1. Czy kiedykolwiek zdarzył Ci się trwający 2 tygodnie lub dłużej okres, podczas którego dużo czasu zajmowało Ci myślenie o swoich doświadczeniach związanych z hazardem, planowanie grania lub zakładów bądź zastanawianie się nad tym, jak uzyskać pieniądze na hazard?
2. Czy kiedykolwiek zdarzały Ci się okresy, kiedy potrzebowałeś na granie coraz większych kwot pieniędzy lub wyższych niż poprzednio zakładów po to, aby uzyskać takie samo uczucie podniecenia?
3. Czy kiedykolwiek odczuwałeś niepokój lub rozdrażnienie kiedy usiłowałeś przestać grać, kontrolować lub ograniczać swoje granie?
4. Czy podejmowałeś 3 lub więcej razy w swoim życiu nieudane próby zaprzestania grania, kontrolowania swojej gry lub ograniczenia grania?
5. Czy kiedykolwiek grałeś, aby uciec od osobistych problemów lub w celu złagodzenia nieprzyjemnych uczuć, takich jak: poczucie winy, lęk, bezradność czy depresja?
6. Czy kiedykolwiek po przegraniu wracałeś następnego dnia, żeby się odegrać?
7. Czy skłamałeś co najmniej 3 razy członkom rodziny, przyjaciołom lub innym osobom na temat tego jak grasz i ile pieniędzy przegrałeś?
8. Czy kiedykolwiek wykorzystywałeś pieniądze rodziny, przyjaciół lub innych osób na hazardowe granie?
9. Czy Twoje hazardowe granie spowodowało kiedykolwiek poważne lub powtarzające się problemy w relacjach z członkami rodziny albo ze znajomymi bądź też problemy w pracy lub w szkole?
10. Czy musiałeś kiedykolwiek prosić członków rodziny, przyjaciół, instytucje udzielające kredytu lub kogokolwiek innego o udzielenie kredytu albo o inną pomoc w celu ratowania się z rozpaczliwej sytuacji finansowej spowodowanej hazardowym graniem?

Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco („Tak”) na 7 pytań lub więcej to znak, że problem hazardu Cię dotyczy i jest on naprawdę poważny. Pamiętaj, że istnieją miejsca (Ośrodki i Centra Leczenia Uzależnień) i ludzie (wykwalifikowani psycholodzy i psychoterapeuci), do których zawsze można zgłosić się po poradę i pomoc.

Chcesz się wyleczyć? Skontaktuj się z nami!