Uzależnienie od jedzenia

Kompulsywne objadanie się może mieć różne podłoże. Bywa, że jest to jedynie złe przyzwyczajenie, a do pozbycia się go wystarczy kilka sesji terapeutycznych motywujących do zmian. Czasem objadanie się jest tylko objawem głębszych lub poważniejszych problemów. Bywa, że łączy się z nieakceptowaniem własnego ciała, a to nie tylko obniża komfort życia, ale także może wywołać bardzo poważne skutki. Dlatego niezbędne jest wsparcie terapeutyczne, by możliwie szybko i – co najważniejsze – skutecznie pozbyć się źródła problemu.

Niełatwo na pierwszy rzut oka rozpoznać rodzaj występujących zaburzeń odżywiania. Kiedy problem dotyka nas lub osobę nam bliską, łatwo o złą interpretację tego, z czym właściwie mamy do czynienia. Anoreksja, bulimia, czy uzależnienie od objadania się, wbrew obiegowym opiniom, mają podobny przebieg, wspólne objawy i równie katastrofalne skutki. Najważniejsze jest to, że praktycznie w każdym przypadku, osoba zmagająca się z takimi problemami stara się je ukryć. Zachowania zaburzone pojawiają się najczęściej bez świadków, albo są ukrywane.

Jednym ze sposóbów jest chowanie jedzenia, które odbywa się tak, aby przekonać otoczenie, że posiłek został zjedzony. Inną możliwością jest normalne lub nadmierne jedzenie i mechaniczne wzbudzanie wymiotów, branie silnych środków na przeczyszczenie, lub ostre treningi kończące się wymiotami ze zmęczenia. Praktycznie nie ma sposobu, aby „dopilnować” osobę, która cierpi z powodu zaburzeń odżywiania. Zwłaszcza, że możliwy jest czasowy powrót do normalnego żywienia, lecz bez dojścia do powodu powstania zaburzeń, mogą one powracać.

Wąsko rozumiany problem uzależnienia od jedzenia dotyczy szczególnych substancji, które oddziałują w wyjątkowy sposób na nasz układ nerwowy i ponadprzeciętnie pobudzają ośrodek przyjemności w mózgu. Powodują eksplozję dopaminy i innych substancji chemicznych, sprawiających, że odczuwamy przyjemność. Coraz częściej pojawia się opinia, że najpopularniejszym narkotykiem jest cukier – uzależnia i powoduje pobudzenie ośrodka przyjemności, jak każda inna używka. Jednak czynników uzależniających, które na stałe zagościły w naszym codziennym jadłospisie jest dużo więcej: wysokoprzetworzona żywność, tzw. „śmieciowe” jedzenie i wyroby pszeniczne. Ich nadużywanie w diecie może powodować uzależnienie o podłożu fizjologicznym. W tym wypadku konieczna może okazać się całkowita rezygnacja z produktów prowadzących do zaburzeń, jednak proces leczenia musi zostać przeprowadzony przy współpracy z terapeutą.

Najczęściej natomiast uzależnienie od jedzenia ma podłoże psychiczne. Czasem objadanie się wykracza poza ramy złego przyzwyczajenia i zaczyna zagrażać zdrowiu oraz pogarsza samopoczucie. Jeśli mimo tego nie można się od niego uwolnić, konieczny jest kontakt z wyspecjalizowanym ośrodkiem leczenia uzależnień, ponieważ problem może leżeć znacznie głębiej, niż się wydaje, a podjęcie dostosowanej terapii jest niezbędne, aby zachować zdrowie, kondycję i zadowolenie z życia.

Chcesz się wyleczyć? Skontaktuj się z nami!

Teraz również terapia online!